Anchor tekst

Kaj je anchor tekst

Cilj spletnih člankov je, da se visoko uvrstijo na Google iskalniku, saj jih le tako lahko ljudje preberejo. Visoko uvrščenost dosežemo s upoštevanjem pravilnih SEO pravil. Eno izmed najpomombnejših pravil in pravilo o katerem bomo govorili v tem blogu je, da članki morajo imeti določeno število povezav. Te povezave v člankih zamaskiramo v anchor tekst.

Povezave med spletnimi stranmi so pomembne, saj to Google algoritmu pove, da smo povezani s ostalim svetom in, da je spletna stran aktualna. Povezave pa pustijo posledice na spletni strani, na kateri je povezava zgrajena in na spletni strani, na katero je povezava narejena. To je zato, ker tako Google ve, da ljudje govorijo o tej spletni strani tudi drugot na spletu.

Dober primer spletne strani, ki ima povezave nanjo in iz nje je spletna stran optimizacija za Google seo-praktik.si. Na strani lahko najdete število raznovrstnih anchor tekstov in če poiščete po spletu o temi optimizacija spletnih strani boste imeli velike možnosti, da najdete povezave na to spletno stran. Stran je lahko dober vzgled za nas, ki se o SEO optimizaciji šele učimo.

Vrste anchor tekstov

V tem besedilu bomo spoznali štiri različne vrste anchor tekstov. Te vrste so:

  • kombinacija brand name,
  • kombinacija ključnih besed,
  • kombinacija ključnih besed in brand name ter
  • generični anchor tekst.

Kombinacija brand name

Kombinacija brand name je zelo enostaven način pisanja anchor tekstov, lahko ga uporabljamo pri vsaki povezavi.

Vzamimo primer, da želimo narediti povezavo na spletno stran panheat. Spletna stran o kateri govorimo je prodajna stran in prodaja ir panele. Ampak v kombinaciji brand name to ni pomembno. Kar nam je pomembno, je ime podjetja, ki ima to spletno stran v lasti. To je v tem primeru panheat. Spletne strani so pogosto poimenovane po podjetju, ki jih ima v lasti, zato ta proces običajno ne vzame veliko časa.

Naš anchor tekst, ki je kombinacjia brand name bi se za takšno spletno stran lahko glasil samo enostavno “panheat”. Če želimo, lahko dodamo še “.si”, ampak personalizacija je po želji.

Kombinacija ključnih besed

Kombinacija ključnih besed tudi ni zapletena. Kar naredimo je, da obiščemo spletno stran in zvemo, na katero ključno besedo ciljajo. Vzamimo si primer na spletni strani s ključno besedo profili-tesnila.

anchor tekst

Ključno besedo lahko veliko krat najdemo v naslovih spletnih strani. Če nismo popolnoma prepričani o ključni besedi, lahko pogledamo na link te spletne strani. Najvrjetneje boste videli nekaj takšnega: https://www.gumitehna.si/profili-tesnila. Našo pozornost dobi zadnji del linka, torej profili-tesnila. Če ste spletno stran obiskali tudi sami, ste lahko videli, da je tudi naslov podstrani Profili-Tesnila. To je torej naše potrdilo za ključno besedo in to bomo uporabili.

Ključno besedo lahko potem malo kombiniramo in dobimo približno takšne rezultate: profili-tesnila, profili in tesnila, tesnila ter profili in podobno.

Takšni anchor teksti so zelo dobri za višanje njihove spletne strani, še posebaj, če njihovo ključno besedo v svojem članku velikokrat omenimo.

Kombinacija ključnih besed in brand name

Anchor tekst v smislu kombinacije ključnih besed in brand name je zelo enostaven kadar razumemo kombinacijo ključnih besed in brand name vsako posebaj. Tukaj se ne spremeni dosti. Najprej najdemo ime podjetja, ki ima spletno stran v lasti in ključno besedo, na katero spletna stran cilja. O tem smo že govorili v prejšnjih dveh poglavjih. Kot primer bomo vzeli spletno stran pohištvo123.si barski stoli.

anchor tekst

Spletna stran ima zelo očiten brand name pohištvo123 in cilja na ključno besedo barski stoli. Mi bomo te dve besedi vzeli, ter iz njih sestavili kombinacijo, ki bo vključevala obe besedni zvezi. To naredimo približno tako: pohištvo123 barski stoli ali barski stoli na pohištvo123 in podobno. Naš kombiniran anchor tekst je tako narejen in ga lahko vključimo v svoj članek.

In še zadnja in bolj posebna vrsta anchor teksta…

Generični achor tekst

Generični anchor tekst je drugačen od ostalih, ki smo jih opisovali v tem besedilu. To je zato, ker ne vključuje ne brand name, ne ključne besede na katero cilja spletna stran. Generični anchor tekst namreč ne vključuje nič, kar bi imelo kakršnokoli povezavo z spletno stranjo na katero gradimo povezavo.

Ta anchor tekst je namreč viden kar pogosto, čeprav bi ga naj uporabljali samo 10% (ostalih 90% časa uporabljamo ostale anchor tekste). Kot primer si vzamimo spletno stran termotom.si s ključno besedo svetlobnih kupole, ki jo lahko najdete tukaj. Anchor tekst, ki ste ga ravnokar videli, je generičen. Besede se lahko menjujejo kakorkoli želite, ampak morate biti pozorni, da ne preuporabite te vrste anchor teksta.

Za več informacij o anchor tekstu si lahko pogledate ta video: