Katerih je 5 glavnih prednosti in 5 slabosti pri uporabi solarnih panelov?

Ali ste vedeli, da bi lahko energija, ki jo sonce zagotavlja Zemlji eno uro, zadostila svetovnim potrebam po energiji za eno leto? Nedvomno je sonce močan vir energije in izkoriščanje le- te lahko  z namestitvijo solarnih panelov pomembno vpliva na planet.

Medtem ko je bila sončna energija deležna številnih kritik, da je draga ali neučinkovita, se je na koncu izkazala za izjemno koristno – ne le za okolje, ampak tudi za gospodarstvo.

GreenMatch je opisal ključne prednosti in slabosti sončne energije v naslednjih točkah:

Prednosti solarnih panelov:

  1. Obnovljivi vir energije.
  2. Zmanjšuje račune za elektriko.
  3. Nizki stroški vzdrževanja.
  4. Strma rast tehnološkega razvoja
  5. Skrb za okolje

Slabosti solarnih panelov:

  1. Moč delovanja je odvisna od vremena.
  2. Shranjevanje sončne energije je drago.
  3. Zavzamejo veliko prostora.
  4. Visoka začetna investicija.
  5. Geografska pogojenost.

Zahvaljujoč razpoložljivim subvencijam za sončne kolektorje in vse bolj konkurenčnim cenam na trgu je sončna energija postala glavni vir energije za vse več družin. Tehnologija je bila v zadnjih letih drastično izboljšana in dopolnjena s sistemi za shranjevanje sončnih baterij, s čimer je sonce postalo bistveno učinkovitejši vir čiste energije.

PREDNOSTI SOLARNIH PANELOV:

  1. Obnovljivi vir energije:

Izkoristiti ga je mogoče na vseh koncih sveta in je na voljo vsak dan. Sončne energije nam ne more zmanjkati, za razliko od nekaterih drugih virov energije.

Sončna energija bo dostopna, dokler bomo imeli sonce, torej nam bo sončna svetloba na voljo vsaj 5 milijard let, ko bo po mnenju znanstvenikov sonce umrlo.

  1. Zmanjšuje račune za elektriko.

Koliko boste prihranili na računu, bo odvisno od velikosti solarnega sistema in vaše porabe električne ali toplotne energije. Poleg tega ne boste samo prihranili na računu za elektriko, ampak obstaja tudi možnost prejemanja plačil za presežek energije.

  1. Nizki stroški vzdrževanja.

Poskrbeti morate le za čiščenje solarnih panelov nekajkrat na leto. Če ste v dvomih, se lahko vedno zanesete na specializirana podjetja. Najbolj zanesljivi proizvajalci solarnih panelov nudijo 20-25 letno garancijo.

Poleg tega, ker ni gibljivih delov, ni obrabe. Razsmernik je običajno edini del, ki ga je treba zamenjati po 5-10 letih, ker neprekinjeno pretvarja sončno energijo v elektriko in toploto (sončna PV v primerjavi s solarno/termalno). Poleg pretvornika potrebujejo vzdrževanje tudi kabli. S tem si zagotovite, da vaš solarni sistem deluje z največjo učinkovitostjo.

Tako lahko po kritju začetnih stroškov solarnega sistema pričakujete zelo malo izdatkov za vzdrževanje in popravila.

  1. Strma rast tehnološkega razvoja

Tehnologija v industriji sončne energije nenehno napreduje in izboljšave se bodo v prihodnosti stopnjevale. Inovacije v kvantni fiziki in nanotehnologiji lahko potencialno povečajo učinkovitost sončnih kolektorjev in podvojijo ali celo potrojijo električni vhod sistemov sončne energije.

  1. Skrb za okolje

Sončna energija zagotavlja trajnostno in okolju prijazno proizvodnjo električne energije. Med proizvodnjo je pozornost posvečena trajnosti in podnebni nevtralnosti.

SLABOSTI SOLARNIH PANELOV:

  1. Moč delovanja je odvisna od vremena.

Začetni stroški nakupa solarnega sistema so precej visoki. To vključuje plačilo sončnih kolektorjev, pretvornika, baterij, ožičenja in namestitve. Kljub temu se solarne tehnologije nenehno razvijajo, zato lahko domnevamo, da bodo cene v prihodnosti padale.

  1. Shranjevanje sončne energije je drago.

Čeprav je sončno energijo še vedno mogoče zbirati v oblačnih in deževnih dneh, se učinkovitost sončnega sistema zmanjša. Sončni paneli so odvisni od sončne svetlobe za učinkovito zbiranje sončne energije. Zato lahko nekaj oblačnih, deževnih dni opazno vpliva na energetski sistem. Upoštevati morate tudi, da sončne energije ni mogoče zbirati ponoči.

Po drugi strani pa, če želite, da vaša rešitev za ogrevanje vode deluje tudi ponoči ali v zimskem času, so termodinamične plošče alternativa.

  1. Zavzamejo veliko prostora.

Več električne energije kot želite proizvesti, več solarnih kolektorjev boste potrebovali, saj želite zbrati čim več sončne svetlobe. Sončni foto napetostni paneli zahtevajo veliko prostora in nekatere strehe niso dovolj velike, da bi namestile želeno število sončnih panelov.

Druga možnost je, da nekatere plošče namestite na svoje dvorišče, vendar morajo imeti dostop do sončne svetlobe. Če nimate prostora za vse plošče, ki ste jih želeli, se lahko odločite za namestitev manj, da še vedno zadovoljite nekatere svoje energetske potrebe.

  1. Visoka začetna investicija.

Na začetku bo investicija v solarne panele draga, vendar se naložba povrne v cca. 10 letih.

  1. Geografska pogojenost.

Niso vsi objekti primerno geografsko postavljeni za postavitev sončne elektrarne. Na predelih, kjer sonca ni ali ga je zelo malo je potrebno razmisliti o nakupu sončne elektrarne.

Prav tako je pomemben naklon strehe in njena usmerjenost. Po izračunih strokovnjakov so najprimernejše strehe tiste, ki so obrnjene na jug, jugovzhod ali jugozahod ter imajo naklon med 30 do 35 stopinj. Pri večjem oziroma manjšem naklonu so odstopanja in izgube približno 5 %.

Več na: www.bauer-solar.si