Najboljši niacin in arganovo olje

Najboljši niacin in arganovo olje

Najboljši niacin je težko najti. Niacina ne najdemo v živilih kot čistega vitamina PP, temveč kot nikotinsko kislino in njen amid. Nikotinsko kislino najpogosteje najdemo v izdelkih živalskega izvora. Po drugi strani pa amid nikotinske kisline najdemo predvsem v izdelkih rastlinskega izvora.

Čista nikotinska kislina ima najboljšo absorpcijo. To pomeni, da je v prehrano najbolje vključiti izdelke živalskega izvora. Poleg tega je nikotinska kislina tista, ki širi krvne žile ter znižuje raven holesterola in lipidov. Amid nikotinske kisline nima podobnih lastnosti. Zato je nikotinska kislina najboljša oblika niacina, ki jo lahko zaužijemo neposredno iz hrane ali z zunanjimi dodatki.

Najboljši niacin – kje ga najdemo

Niacin je prisoten v živilih, ki jih je mogoče zlahka vnesti v prehrano. Mednje spadajo perutnina in svinjina ter jetra. Najdemo ga tudi v rastlinskih proizvodih, zlasti v krompirju in žitnih izdelkih. Vsebujejo ga tudi ribe in arašidi. Najdemo ga tudi v gobah in jajcih.

Najboljši niacin – kako ga jemati

Če se želite počutiti bolje, je niacin prava rešitev. Toda koliko mg na dan morate vzeti? Vse je odvisno od starosti in spola. Norma za otroke se giblje med 6 in 12 mg. Razlika se pojavi pri nekoliko starejših otrocih. Mlada dekleta naj bi v svojo prehrano vključila niacin v količini 12-15 mg, fantje pa nekoliko več, od 12 do 16 mg. Po drugi strani pa odrasli moški ne smejo uživati manj kot 16 mg, ženske pa manj kot 14 mg. Pri nosečnicah je norma povečana na 18 mg.

Lasje, koža in nohti so deli telesa, ki se prvi odzovejo na pomanjkanje hranil v prehrani, nas opozorijo na porajajoče se bolezni in pokažejo, da je naš življenjski slog daleč od zdravega ali celo uravnoteženega. Bolezni ščitnice, slabokrvnost, nepravilna prehrana, stres, utrujenost – to je le nekaj vzrokov za izpadanje las, sivenje kože ali lomljenje nohtov. Vendar so lasje, koža in nohti naša vizitka, ki nam ne le jasno pove, ali pravilno skrbimo zase, ampak je tudi naš najbolj naraven okras.

Kaj potrebujejo lasje, koža in nohti?

Lasje, koža in nohti potrebujejo pravo količino vitaminov in mineralov, da so videti zdravi in da so odporni na poškodbe. To so zlasti vitamini skupine B, vitamini A, C in E ter cink, baker in železo. Vsaka od teh sestavin je odgovorna za elastičnost, vlažnost, barvo in sijaj las, kože in nohtov ter je zanje enako potrebna. Zanje so pomembne tudi nenasičene maščobne kisline, aminokisline, ki vsebujejo žveplo, kot sta L-cistein in L-metionin, silicij in biotin. Te je treba telesu zagotoviti v vsakodnevni prehrani s hrano, kadar pa to ni mogoče, posezite po dobro izbranih multivitaminskih dodatkih.

Kako skrbeti za lase, kožo in nohte?

Lasje, koža in nohti so celični kompleksi, ki jih lahko negujemo tako znotraj kot zunaj. Bistvena je uravnotežena prehrana, bogata z vitamini, minerali, nenasičenimi maščobnimi kislinami in vlakninami. Pomanjkljivosti pa lahko dopolnimo z eno- ali večkomponentnimi dodatki in naravnimi rastlinskimi izvlečki, kot sta preslica ali kopriva. Hkrati se je treba izogibati tudi škodljivim poživilom, kot sta alkohol ali cigarete. Za svojo kožo, lase in nohte lahko skrbimo tudi navzven z ustrezno nego. Odlična rešitev je uporaba hladno stiskanih, nerafiniranih rastlinskih olj, ki so bogat vir maščobnih kislin, vitaminov in mineralov. Vmasiramo jih lahko v kožo, lase in nohte ali pa jih dodamo v že pripravljeno kozmetiko iz drogerije.

Lepi lasje, koža in nohti so sanje vsake ženske, vendar je skrb za njihovo zdravje zahtevna naloga in zahteva sistematično nego. Če pa so ustrezno negovani in vlaženi, lahko ohranijo svojo elastičnost, sijaj in mladosten videz ne glede na čas ali škodljive vplive zunanjih dejavnikov.

Arganovo olje

Legendarno olje, bogato z antioksidanti, ki deluje proti staranju. Zmanjšuje pigmentne madeže, polepša obraz, ohranja njegovo vlažnost in neguje lase.
Arganovo olje (tudi “maroško zlato”) je zelo cenjeno v kozmetiki. Bogato je z esencialnimi maščobnimi kislinami in vitamini, zlasti z vitaminom E, zato je eno najboljših olj s pomembnim učinkom proti staranju.

Zaradi vsebnosti naravnega skvalana krepi zaščitno kožno pregrado. Kako obnoviti zaščitno pregrado kože). Spodbuja nastajanje elastina in kolagena ter pomaga zadrževati vodo v kožnih celicah. Pri nanosu na obraz (telo) se odlično vpije, brez občutka mastnosti. Kožo do neke mere ščiti tudi pred negativnimi učinki UV-žarkov.

Tip kože: primeren je za vse tipe kože, tudi za zrelo in občutljivo kožo.

Uporaba: Arganovo olje se lahko uporablja kot dnevna ali nočna krema za obraz ali kot olje za telo po kopeli. Njegova uporaba na telesu je še posebej priporočljiva med nosečnostjo ali pri shujševalni dieti, saj preprečuje nastanek strij. Odlično je ne le za nego kože, temveč tudi za nohte in lase. Je dovolj stabilno, da ga lahko uporabljate podnevi in ponoči ter v vseh letnih časih.

Učinki na obraz: zmanjšuje rdečico, pigmentne madeže, posvetli in poenoti barvni ton. Prispeva k bolj prožni in sveži polti.

Učinki na lase: izboljša stanje razcepljenih konic in polomljenih las. Ob redni uporabi na lasišču ugodno vpliva na splošno stanje las v smislu večje prožnosti, gladkosti in sijaja.